![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhlL16Dfw-M8QKzyvDHT7eDrv821A0hbw1T38eIflLIQVCS0T98ejYySamgi_KuMOUX5fDwWz2W2Ls0pg0fYnigsj0qt6wu8vaOAT9OcJaOGbIQVEkWpzzGKBfhg38v6or81C1OVYnuH6E85QgNMoHBTRkQcGn591q2VcPHAABuhcsueirVeyNz5hKE6g/s320/Seix-Sou-01-exo.jpg)
Αυτή είναι μια φωτογραφία του… 1889. Ναι, η Θεσσαλονίκη πόζαρε πριν από 133 χρόνια. Ορθότερα, η φωτογραφία είναι απόσπασμα του μεγάλου πανοράματος των Robert Weir Schultz και Sidney Barnsley, με έτος λήψης το μακρινό 1889.
![](https://www.biscotto.gr/file/2022/12/Seix-Sou-01.jpg)
Κι εκεί, στο βουνό, σφηνωμένο, στέκεται ένα κτίσμα. Με τρομερό ενδιαφέρον. Αυτό:
![](https://www.biscotto.gr/file/2022/12/Seix-Sou-02.jpg)
Αυτό το κτίσμα λοιπόν, όπως διαβάζουμε στην ομάδα Παλιές φωτογραφίες της Θεσσαλονίκης μια ομάδα που συχνά μας προσφέρει ταξίδια στον χρόνο με φωτογραφίες και λέξεις, είναι η πηγή στο «Ρέμα του σείχη», ή Cheh-Souyou (στα γαλλικά, προφέρεται Σεΐχ Σουγιού). Η περιοχή είναι, μέχρι και σήμερα, γνωστή με το παραφρασμένο «Σέιχ-Σου». Αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε την τουρκική λέξη, περνάμε στο «şeyh suyu», το «νερό του Σείχη».
Κι αν πλησιάσουμε, θα δούμε το κτίσμα:
![](https://www.biscotto.gr/file/2022/12/Seix-Sou-03.jpg)
Τώρα, στην εύλογη ερώτηση, που είναι όμως το δάσος η απάντηση είναι πως το περιαστικό δάσος ξεκίνησε με φύτευση δένδρων μετά το 1929. Η δενδροφύτευση έγινε σταδιακά και πήρε πολλές δεκαετίες να ολοκληρωθεί.
Όταν φτιάχτηκε το δάσος του Σέιχ Σου…
![](https://www.biscotto.gr/file/2022/12/Seix-Sou-04.jpg)
Μια σπάνια γωνία λήψης, που δείχνει τα πρώτα σπίτια στον Άγιο Παύλο και το δάσος του Σειχ Σου στην αρχή του…
Σχόλια